منو
تبليغات 
خانواده
حجاب7
چهارشنبه 21 تير 1391 حجاب و سلامت فردي و اجتماعي
نويسنده: فاطمه عسگري
منبع: ماهنامه گنجينه
شناخت واژگاني حجاب

«حجاب» واژه‏اي است عربي، به معناي پرده، پوشش، وسيله پوشش، حايل و... .
در زبان فارسي نيز براي كلمه حجاب، معاني ذيل را آورده‏اند:
پرده، ستر، نقابي كه زنان چهره خود را بدان پوشانند، روي‏بند و چادري كه زنان سر تا پاي خود را بدان پوشانند. حجاب در معناي اصطلاحي« پوشش مخصوص زنان» است، ولي گاهي هم به معناي پرده و حاجز مي‏آيد.

حجاب در قرآن

خدا ستوده به قرآن كه زن بپوشد رخ
دري كه بسته از او شد، كه فتح باب كند؟
كسي كه نام تمدن برد چرا شب و روز
براي رفع حجاب اين قدر شتاب كند؟
كسي كه پرده ندارد به فكر پرده دري است
هواي فتنه و آشوب و انقلاب كند
سيدمحمد نطنزي طباطبايي
مهم‏ترين دلايل شرعي وجوب پوشش ديني، آيه‏هاي سوره نور و احزاب است؛ خداي تعالي در سوره نور، آيه 31 فرموده است:
به مردان مؤمن بگو كه چشم‏هاي خود را فرو پوشند و دامان خويش را نگاه دارند، اين عمل براي ايشان پاكيزه‏تر است؛ همانا خداوند به آنچه انجام مي‏دهند آگاه است و به بانوان باايمان بگو چشم‏هاي خود را فرو پوشند و عورت‏هاي خود را از نگاه ديگران پوشيده دارند و زينت‏هاي خود را جز آن مقداري كه ظاهر است، ننمايند و زينت‏هاي خود را آشكار نسازند، مگر براي محارم نسبي و سببي.
آشكار كردن زينت‏ها در يكي ديگر از آيه‏هاي قرآن نهي شده است:
وَ قَرْنَ في بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ اْلأُولي. (احزاب: 33)
در خانه‏هاي خود قرار گيريد و همانند دوره جاهليت پيشين آرايش و خودنمايي نكنيد.
البته ناگفته نماند كه نمايش آرايش و زيورهاي زن، تنها در برابر نا محرم آثار ناگواري را در پي دارد و چنانچه براي همسر انجام شود، كار پسنديده‏اي خواهد بود.
آن ماه دو هفته در نقاب است
يا حوري دست در خضاب است
آن وسمه ابروان دل‏بند
يا قوس قزح بر آفتاب است
فردوسي

پايه‏هاي حجاب

1. ايمان به خدا و آخرت

ايمان به خدا و ترس از آخرت، از مهم‏ترين پايه‏هاي حجاب به شمار مي‏رود؛ زيرا حجاب، لباس اهل ايمان است. اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام فرموده است: « انسان به سبب ايمان، بر عمل‏هاي شايسته رهنمون مي‏گردد».
ز پرده برون كس نديده مرا
نه هرگز كس آوا شنيده مرا
فردوسي

2. آگاهي

شناخت سيماي وجودي زن، حقيقت حجاب و فلسفه و آثار آن، از جمله پايه‏هاي مستحكم پوشش ديني است. وقتي يك زن به اين پرسش دروني خود كه چرا بايد پوشيده باشم جواب دهد، پايه اعتقادي حجاب ديني در درون او شكل مي‏گيرد و اين آگاهي، به عمل او معنا و ارزش و دوام مي‏بخشد.
براي مثال: اگر انسان به فوايد باران آگاهي نداشته باشد، باريدن باران را جز گل شدن زمين و ايجاد مشكلات نمي‏پندارد كه موجب ركود فعاليت‏ها، محدوديت در بيرون رفتن از منزل و مانند آنها مي‏شود، ولي وقتي بداند كه نتيجه باران، سرسبزي و طراوت زمين، حيات جنگل‏ها، رشد و تغذيه موجودات زنده و آثار فراوان ديگري است، به بارش باران مشتاق مي‏شود.
حجاب زن ز كجا سد باب معرفت‏است
ز رفع پرده چه معلومي اكتساب كند
ز رو گشادن زن‏ها چه معرفت خيزد
به جز مبادي اخلاق را خراب كند
حجاب، بهر مسلمان و اهل ايمان است
كسي كه اين دو ندارد چه احتجاب كند
سيد محمد نطنزي طباطبايي

3. تقو

پرهيزكاري، يكي ديگر از پايه‏هاي حجاب اسلامي است. تقواي آدمي ضامن اجراي احكام خداست و تا اين پايه استوار در قلب انسان شكل نگيرد، لباس ايمان آراسته نخواهد شد.
در قرآن كريم آمده است:
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقانًا وَ يُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ وَ اللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظيمِ. (انفال: 29)
اي كساني كه ايمان آورده‏ايد! اگر خدا ترس و باتقوا باشيد، خدا براي شما تشخيص( حق از باطل و سعادت از شقاوت) را قرار مي‏دهد و گناهان شما را مي‏زدايد و شما را مي‏آمرزد و خداوند داراي فضل و رحمتي بزرگ است.
اي كه هست از صدف عفت و عصمت گهرت
مفكن پرده عصمت ز رخ چون قمرت
آيت الله العظمي گلپايگاني(رحمت الله عليه)

حجاب، عاملي براي ازدواج‏هاي مشروع

با رعايت حجاب ، ازدواج صورت مشروع به خود مي‏گيرد. اين‏گونه ازدواج‏ها پيوند زن و شوهر را محكم مي‏سازد و موجب اتصال بيشتر زوجين به يكديگر مي‏شود كه در نتيجه، كانون خانواده گرم‏تر مي‏شود، در حالي كه بدحجابي و بي‏حجابي و آزادي بدون قيد و بند، به فرو پاشي كانون خانواده مي‏انجامد؛ زيرا در اين حالت اساس خانواده بر روي غريزه جنسي پايه‏گذاري مي‏شود و پس از مدتي كه اين غريزه فروكش مي‏كند، مسائلي ديگر از جمله عدم توافق اخلاقي، مشكلات خانوادگي و... بروز مي‏كند و در نتيجه به طلاق و آوارگي فرزندان منجر مي‏شود و اساسا اين نوع زندگي‏ها و روابط زناشويي دوامي نخواهد داشت.
حجاب، سدي در برابر اميال هوس‏بازان است و در نتيجه مشوق جوانان به ازدواج، در حالي كه بي‏حجابي و بي‏عفتي، سبب گريز جوانان از ازدواج مي‏شود كه به شيوه‏هاي مختلف از زير بار آن شانه خالي مي‏كنند؛ زيرا مانعي براي رسيدن به خواسته‏هاي غيراخلاقي خود نمي‏بينند.
بر دانه‏هاي دام به حسرت مكن نظر
اين دانه جز براي فريب و شكار نيست
پرهيز مكن كه هر كه در اينجا اسير شد
او را اميد چاره و راه فرار نيست
خانم همايون فيض رباني، متخلص به هم
آمارهاي قطعي و مستندي موجوداست كه با افزايش برهنگي در جهان، طلاق و از هم‏گسيختگي زندگي زناشويي به طور مداوم بالا رفته است، چرا كه «هر آنچه ديده بيند دل كند ياد» و هر چه «دل»؛ يعني هوس‏هاي سركش بخواهد، به هر قيمتي كه باشد به دنبال آن مي‏رود و به اين ترتيب، هر روز دل به دلبري مي‏بندد و با ديگري وداع مي‏گويد.
در محيطي كه حجاب و موازين ديگر اسلامي رعايت مي‏شود، احساسات و عشق و عواطف همسران مخصوص يكديگر است، ولي در بازار آزاد برهنگي كه عملاً زنان به صورت كالاي مشتركي براي تماشا درآمده‏اند، ديگر قداست پيمان زناشويي مفهومي نمي‏تواند داشته باشد و خانواده‏ها، همچون تار عنكبوت به سرعت متلاشي مي‏شوند و كودكان، بي‏سرپرست مي‏مانند.

حجاب و عفت زنان، عامل استواري خانواده و اجتماع

بر اساس نظام تكوين، غريزه خودآرايي و جلوه‏نمايي براي استحكام خانواده در سرشت هر زن تعبيه شده است، آن‏گاه خداوند با الهام دروني و فرستادن پيامبران و نازل كردن كتب آسماني، روش صحيح بهره‏مندي از اين دو غريزه را به او نشان داده و او را آگاه كرده است كه مكان خودنمايي با آرايش، محيط داخلي خانواده و محل پوشش واحتجاب، خارج از خانه و در برابر بيگانگان است.
پوشش زن سبب مي‏شود كه استفاده‏هاي جنسي، محدود به محيط خانواده شود كه در اين صورت، حفظ اجتماع و استفاده كامل از نيروي فعال آنان را در پي دارد. در حالي كه وجود زنان بي‏حجاب و بدحجاب كه دل مردان سست‏اراده و كم‏ايمان را مي‏ربايند و با حركات و آرايش خود همه نظرها را متوجه خودشان مي‏سازند، به ركود فعاليت‏هاي اجتماعي و عدم موفقيت در مراحل گوناگون كمك مي‏كند و در نهايت به پاشيدگي و تيرگي كانون خانواده مي‏انجامد.
كاشكي پرده براندازد از آن منظر حسن
تا همه خلق ببينند نگارستان را
سعدي

غيرت نسبت به ناموس

اما تسحيون و لا تغارون، نسائكم يخرجن الي الأسواق و يزاحمن العلوج.
آيا شما (مردان)، حيا نمي‏كنيد و غيرت نمي‏ورزيد، زنانتان به بازارها مي‏روند و مزاحم بيماردلان مي‏گردند.
;اي پري‏روي بنه چادر عصمت به سرت
وي سيه موي، مران پرده عصمت ز برت
همچو گل باز مكن غنچه‏ات، اي مايه ناز
كه خزان آيد و ريزد همه برگ و برت
حاليا بكري و پاكي و منزه چون گل
واي از آن روز، نمايند به نوع دگرت
كاظم لاكاني

حجاب، مايه آرامش خانواده

حجاب، عاملي بسيار مهم و تأثيرگذار براي حفظ آرامش و صفا و صميميت در زندگي خانوادگي است. حجاب براي اين است كه زندگي‏ها از هم نگسلد و مردان به زنان و دختران پاكدامن و عفيف، نگاه آلوده نكنند و اساس خانه و خانواده را ويران نسازند.
همچنين عاملي است در جهت حفظ پاكي نسل و اينكه فرزند، پدر و مادر معين و متعهدي داشته باشد و از تربيت و محبت پدر و مادر خود برخوردار باشد، از طرفي حجاب مي‏تواند راهكاري باشد بر تسلط معنوي زن بر مرد.

حجاب، وسيله حفاظت

در صورت حفظ ارزش حجاب، مردان فقط در محيط خانوادگي از همسران قانوني خود كام‏جويي مي‏كنند؛ زيرا زنان نيز از اينكه مردان را در خارج از كانون خانواده كام‏ياب سازند، منع شده‏اند.
اين محدوديت و در واقع مصلحت خداوندي، به يقين نتايج خوبي را در بر خواهد داشت؛ همچون:
1. تأمين بهداشت رواني: وقتي بين زن و مرد حريمي وجود نداشته باشد، به طور قطع هيجان‏ها و التهاب‏هاي جنسي افزون مي‏شود و تقاضاي شهوي به‏صورت يك عطش روحي و يك خواست اشباع نشدني درمي‏آيد.
2. گرمي و دوام خانواده: اگر زن و شوهر از هرگونه كام‏جويي نامشروع جنسي چشم بپوشند و مرد چشم به زن ديگري نداشته باشد، زن نيز در صدد تحريك و جلب توجه كسي جز شوهر خود نباشد، كانون خانواده گرم و پرشكوه خواهد شد.

حجاب نشانه متانت و عفت

براي حفظ امنيت و صفا و پايداري خانواده، زن و شوهر هر يك وظايفي دارند:
زن وظيفه دارد جمال و زيبايي خود را از نامحرمان بپوشاند و طنازي و دلبري نكند و به اين ترتيب، امانت و وفاداري و علاقه خود را نسبت به شوهرش اثبات كند.
مرد هم وظيفه دارد وفادار باشد و از زنان نامحرم و بيگانه به كلي چشم بپوشد و اگر هم ناخودآگاه و بي‏اختيار چشمش به زني افتاد، فورا ديده بربندد و چشم فرو گيرد؛ زيرا پي‏گيري نگاه و نگاه‏هاي پي در پي آتش هوس و شهوت را برمي‏افروزد و همين موجب انحراف مي‏شود.
نگاه پي در پي، زهرآلود است و چشمه زلال و باصفاي زندگي خانوادگي را كدر و مسموم مي‏كند. اين نكته را نيز نبايد از نظر دور نگه داريم كه رعايت حجاب و متانت اسلامي در برابر خويشاوندان واجب و عدم رعايت آن گناه است و چه بسا موجب ناراحتي زن و شوهر از يكديگر شود و از صفا و محبتي كه بين آنهاست، بكاهد. پس چه خوب است كه به اين سخن از پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله توجه كنيم كه مي‏فرمايد: « هر لباسي كه بدن زن را بپوشاند، باعث آمرزش و رحمت حق‏تعالي خواهد شد.» و چه زيبا در جايي ديگر فرمود: «زن، زيباروي و محبوب است، هر كس او را گرفت و با او ازدواج كرد، بايد او را بپوشاند».
از عفت و شرف همه جا گفت‏وگو مكن
هر دامني كه لايق اين افتخار نيست
با دامن ملوثِ آلوده خو مكن
آلوده را به نزد كسي اعتبار نيست
مفروش عفت و شرفت را به سيم و زر
پايان اين معامله جز انتحار نيست
خانم همايون فيض رباني، متخلص به هم

سعادت زن و شوهر در سايه حجاب

اسلام مي‏خواهد زن براي شوهر و فرزندانش باشد، ولي ديگران مي‏خواهند زن براي همگان باشد و هيچ‏كس براي او نباشد. دنياي استعمار روز، اين‏همه بدبختي را از آنجا براي زن شروع مي‏كند كه حجاب را از سر او بردارد و او را از محيط امن بيرون كشد و او را آرايش‏دوست و مدپسند سازد و در معرض ديده‏هاي پليد قرار دهد.
اينان بانويي را كه اسلام از او مي‏خواهد احترام و شخصيت خود را نگاه دارد تا فردي براي خواستگاري خدمتش برسد، مجبور مي‏سازند در مكان‏هايي چون اداره، خيابان و بازار خود را عرضه كند تا همسري براي خود بيابد.
اسلام مي‏فرمايد: زن در حالي‏كه جاذبه دارد يا بايد از خانه امن خود بيرون نيايد، يا اگر براي صله رحم و معالجه و گرفتن حق خويش و ديگر كارهاي ضروري از خانه خارج مي‏شود، جذابيت خود را بپوشاند، به‏گونه‏اي كه لباس و حالات و كردارش عادي باشد تا رفت و آمدش هيچ نظري را جلب نكند. «انّه قد اذن لكنّ أن تخرجن لحوائجهنّ؛ يعني همانا او اجازه داده است به شما كه اگر حاجتي داريد، بيرون رويد».
در جاي ديگر اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام به فرزندش امام حسن مجتبي عليه‏السلام چنين توصيه مي‏فرمايد:
«تا مي‏تواني كاري كن كه زن تو با مردان بيگانه معاشرت نداشته باشد. هيچ چيز بهتر از خانه، زن را حفظ نمي‏كند».
عصمتيان را به مقام جلال
جلوه حرام است مگر با حلال
ديده به هر روي نبايد گشاد
پاي به هر كوي نبايد نهاد
اين همه آفت كه به تن مي‏رسد
از نظر توبه‏شكن مي‏رسد
روي فرو پوش، چو درّ در صدف
تا نشوي تير بلا را هدف

عوامل و روش‏هاي ترويج پوشش ديني

پوشش ديني يك فرهنگ است و از همين رو تحقق آن نيازمند حركت‏هاي فرهنگي سازنده‏اي است كه تعدادي از آنها را به صورت كوتاه بيان مي‏كنيم:

1. تشويق

تشويق همواره به عنوان اصل مهم در جهت تربيت اسلامي توصيه و استفاده شده است. يكي از دلايل ذكر نعمت‏هاي بهشتي در آيه‏ها و روايت‏ها، بعد تشويقي آن است كه تأثير به‏سزايي بر گرايش مردم به احكام دين و پرهيز از گناهان دارد. ماهيت تشويق‏ها متنوع است، از جمله بار عاطفي، مالي، تشريفاتي، شغلي، سياسي، علمي و مانند آن كه از تمام اين موارد مي‏توان در ترويج فرهنگ حجاب بهره گرفت. براي نمونه: سرپرست خانواده‏اي به همسر يا دخترش اظهار دارد كه در صورت رعايت پوشش ديني، محبت من نسبت به تو بيشتر خواهد شد. يا معلمي به دانش‏آموزان خود وعده نمره انضباطي بالاتر بدهد و يا مديري اعلام كند كه همكاري لازم را با كارمندان و كادر آموزشي خواهد داشت؛ چنانچه پوشش اسلامي و حجاب را رعايت كنند.
البته تشويق‏هاي مالي بايد هماهنگ با خواست تشويق شونده و نيازهاي منطقي و شرعي زندگي او باشد و اگر فردي نيازمند تشويق خاصي بود، به همان نوع او را بايد تشويق كرد. اگر يك تقديرنامه همراه با قابي زيبا به بانويي نمونه در زمينه پوشش ديني داده شود، اثري به مراتب قوي‏تر از اعطاي برخي هديه‏هاي مادي دارد كه پس از مدتي به مصرف مي‏رسد يا كهنه مي‏شود. همين طور است، اعطاي يك جلد قرآن نفيس يا مفاتيح الجنان، نهج البلاغه و امثال آن كه تأثير عميق و پايداري به دنبال خواهد داشت.
فرمان خدا، قول نبي، نص كتاب است
از بهر زنان افضل طاعات حجاب است

2. فعاليت‏هاي علمي، فرهنگي و هنري

عامل ديگر ترويج فرهنگ حجاب ديني، فعاليت‏هاي گسترده علمي، فرهنگي و هنري مربوط به حجاب در تمام سطوح فكري جامعه است. ارائه پوستر، نشريه و به ويژه كتاب‏هاي مفيد به افراد جامعه، از زن و مرد گرفته تا دختران و پسران مي‏تواند سبب ارتقاي سطح آگاهي آنها در اين زمينه شود. البته بايد از سخنان و نوشته‏هايي استفاده شود كه افزون بر جنبه‏هاي علمي و نظري به تحقق عملي پوشش اسلامي پرداخته باشند. برگزاري ميزگردها و فراخواني مقالات، شعر، ادبيات و انشا، هنرهاي تجسمي و تصويري، مسابقات فرهنگي و امثال آن با تعيين موضوع حجاب براي آنها نيز از حركت‏هايي هستند كه آثار مثبتي در اين زمينه به همراه دارند. پخش برنامه‏ها و فيلم‏هاي مفيد و آموزشي از رسانه‏هاي تصويري و شنيداري اثري فراگير دارد. رعايت كامل پوشش ديني بانواني كه در فيلم‏هاي سينمايي و تلويزيوني ايفاي نقش مي‏كنند و يا با هر مسئوليتي بر صفحه تلويزيون ظاهر مي‏شوند نيز تأثير مثبتي بر فرهنگ جامعه دارد.
دو چشمش بسان دو نرگس به باغ
مژه تيرگي برده از پر زاغ
دو ابرو بسان كمان طراز
بر او تور پوشيده از مشك تار
فردوسي

3. ترويج فرهنگ غيرت

بدون شك، زن با هر تفكر و عقيده‏اي كه باشد به نظر و سليقه همسر خود در انتخاب‏ها توجه دارد كه از جمله آنها انتخاب لباس و نوع وضع ظاهري است. با توجه به اين واقعيت، ترويج فرهنگ غيرت در ميان مردان به ترويج و تحقق پوشش ديني در جامعه كمك مي‏كند و موجب استحكام و دوام پيوندهاي خانوادگي مي‏شود. قرآن كريم در اين زمينه مي‏فرمايد:
« اي كساني كه ايمان آورده‏ايد! خود و خانواده خويش را از آتش دوزخي كه هيزمش از مردم و سنگ خاراست، حفظ كنيد». (تحريم: 6)
در روايتي از پيامبر آمده است: « خداوند بيني هر يك از مؤمنان را كه غيرت نمي‏ورزد، به خاك مي‏مالد.» همچنين در حديث ديگري مي‏فرمايد: « غيرت از ايمان است».

4. توصيه به حجاب و نهي از بي‏حجابي و جلوه‏گري

يكي ديگر از راه‏هاي عمومي ترويج پوشش ديني در جهت استحكام خانواده و اجتماع، توصيه به حجاب و نهي از بي‏حجابي است. خداوند در قرآن كريم مي‏فرمايد: «پند ده كه پند براي مؤمنان مفيد است». (ذاريات: 55)

5. خانواده

محيط خانواده نقشي بسيار مهم در حجاب يا بي‏حجابي دختران دارد. ازاين‏رو، بايد به آموزش خانواده‏ها در اين باره توجه جدي شود. اگر پدر و مادر حجاب ديني و آثار مثبت و فايده‏ها و نقش آن را در سلامت و حفظ همه جانبه شخصيت دختران خود بدانند و اينكه حجاب يك حكم الهي است كه در قرآن به آن اشاره شده است، به يقين، مي‏كوشند تا فرزندان خود را هم با فرهنگ الهي حجاب همراه سازند.
حجب و عفت نعمت واهب بود
ستر موها و تنت واجب بود

6 . شناخت و پيروي الگوهاي الهي

شناخت ابعاد وجودي و اعتقادي حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام به عنوان الگوي صالح و شايسته زنان كه خداوند نيز ايشان را براي هدايت آنان برگزيد، يك اصل مهم است و بايد به طرز جامع و حساب شده‏اي دانش‏آموزان را با اين امر آشنا ساخت؛ زيرا وقتي دختران و زنان بدانند فاطمه، دختر رسول الله و حجت خداست و سخنان و اعمال او معيار الهي حركت‏هاي زندگي است و عفاف و حجاب از ويژگي‏هاي بارز الهي او به شمار مي‏رفت، طبعاً از او كه جز به خواست خداوند عمل نمي‏كرد، پيروي خواهند كرد تا به عزت دنيا و سعادت آخرت دست يابند.
كلام گهربار فاطمه زهرا عليهاالسلام نشانگر لزوم حفظ جايگاه والاي انسان است كه مي‏فرمايد: «بهترين زنان، زني است كه مردي را نبيند و مردي هم او را نبيند».
حجاب كامل زن، زهد و عصمت ناب است
كه آبروي وي از روي باز، بر آب است
به روسري نرسد عفت زنان به كمال
حجاب چادر زهرا حجاب جلباب است
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ


تعداد بازديد اين صفحه: 3161
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما