منو
تبليغات
اخبار
حجت الاسلام و المسلمین متولی امامی، رییس مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی متا
حجت الاسلام و المسلمین متولی امامی، رییس مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی متا
حجت الاسلام و المسلمین متولی امامی: انقلاب اسلامی یک پدیده تمدنی است + تصاویر حجت الاسلام و المسلمین متولی امامی، رییس مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک پدیده تمدنی است، گفت: اگر انقلاب اسلامی را یک پدیده سیاسی بدانیم انتظارات و دیدگاه‌ها سطحی خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسین متولی امامی در کرسی آزاد اندیشی «تمدن سازی یا تمدن زایی؟» در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، با اشاره به چالش‌های موجود در پرداختن به مباحث حوزه تمدنی در کشور، گفت: این تلقی که ما تصور کنیم در تاریخ مختار ما یشاء هستیم، مقداری غیرواقعی است، اگر تاریخی بودن و بودن در تاریخ را درک نکنیم نمی‌توانیم حرکت واقعی داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: اینکه رهبر انقلاب به مسأله فقه حکومتی تأکید دارند برای این است که ما باید دوباره خودمان را در تاریخ پیدا کنیم، به نظر می‌رسد به گسستی رسیده‌ایم که ماده‌های حرکت را ندارد و فقه ما ماده‌ها حرکت را به ما نمی‌دهد، اگر ما در تاریخ خودمان وضعیت خودمان را پیدا نکنیم خیال می‌کنیم فعال مایشاء هستیم در صورتی که چنین نیست.

حجت الاسلام متولی امامی، انقلاب اسلامی را ایجاد کننده فضا و شرایطی جدید در کشور و جهان برشمرد و اظهار کرد: رهبر انقلاب معتقد هستند که انقلاب اسلامی یک رخداد سیاسی نیست، بلکه انقلاب اسلامی یک پدیده تمدنی است، زمانی که انقلاب اسلامی را یک پدیده سیاسی بدانیم انتظارات و دیدگاه‌ها سطحی خواهد بود اما مسأله این است که ذات انقلاب اسلامی تمدنی است و اگر چنین دیدگاهی داشته باشیم با تورم و گرانی و رخدادهای سیاسی دچار ناامیدی نخواهیم شد بلکه یک آینده طولانی مدت و مسیر بلندی را خواهیم دید که فراتر از مسائل سیاسی است.

مدیر مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی با بیان اینکه اولیاء خدا اقامه قوانین الهی می کنند، تصریح کرد: اینکه نسبت امام و امت تبیین شود و جامعه در این مسیر حرکت کند و این نسبت‌ها مشخص شود، دیگر در مسیر پژوهش‌های علمی خواهیم بود، در این مسیر اگر بسترسازی صورت بگیرد شاهد زایش‌های مختلف خواهیم بود، به نظر می‌رسد که در تاریخی قرار داریم که اگر بخواهیم خودمان را یافت کنیم در یک مواجهه با جهان مدرن خواهیم بود.

وی با اشاره به عدم امکان استفاده از صرف سنت و غیرهمخوان بودن آنچه امروز موجود است با بوم ما، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم ساختارهای دنیای مدرن را وارد جامعه اسلامی کنیم. زیرا مبتنی بر فرهنگ دیگری است. ما باید روابط حاکم بر نظام‌های اجتماعی غرب را تجزیه کرده و عنصر را ذیل نظام تمدنی خود تصرف نماییم. امام خمینی لیبرال دموکراسی را وارد ایران نکردند، بلکه عنصر انتخابات و تفکیک قوا را ذیل نظام ولایت فقیه تصرف کردند.


مشاهده در خبرگزاری رسا
مشاهده در خبرگزاری شبستان

 
 
امتیاز دهی
 
 
مرتضي
0
0
1398/1/26 11:48:24
بحث خوبي بود. متشكرم. جلسه عالي و كم‌نظيرتعداد بازديد اين صفحه: 3365
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما