فهرست
تبليغات

  

خبرها
حج
چرا مسلمانان در حج و عید قربان، گوسفندان را از دم تیغ رد می کنند؟ ذبح گوسفند در آیین حج یکی از اعمال و مناسک حج تمتع به شمار می رود اما در سال های اخیر برخی به این کار ایراد گرفته و اقدام خود در مبارزه با این کار را حمایت از حقوق حیوانات می دانند، اما به راستی چرا مسلمانان اقدام به ذبح گوسفندان می کنند؟
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان به نقل از پایگاه خبری صاحب نیوز، قربانی به کشتن گوسفند، گاو، شتر و مانند آن ها به نیت تقرب به خدا اطلاق می شود، قربانی یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های بشری است و در هر دوره‌ای دارای آداب و رسوم ویژه‌ای بوده است؛ طبق آنچه در روایات و تفاسیر قرآن آمده، قربانی کردن گوسفند در مناسک حج یادبودی از ماجرای ذبح اسماعیل است که خداوند قربانی ابراهیم را از وی پذیرفته و آن را ذبح عظیم دانست.

ذبح گوسفند یکی از اعمال حج تمتع است و سال ها تمام حاجیانی که به خانه خدا مشرف می شوند، آن را به جا می آورند.

اما در سال های اخیر برخی به این کار ایراد گرفته و اقدام خود در مبارزه با این کار را تحت عنوان حمایت از حقوق حیوانات توجیه می کنند.


اما چرا مسلمانان در حج و عید قربان، گوسفندان را از دم تیغ رد می کنند؟

جواد حیدری، کارشناس نمایندگی مرکز ملّی پاسخگویی به سوالات دینی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در گفت و گویی گفت: همه انسان‌ها از مسیحی گرفته تا مسلمان و یهودی و غیر این‌ها، هم گوسفند می‌کشند و هم از گوشت آن استفاده می‌کنند و این امر اختصاص به مسلمین ندارد. اگر مدافعین حقوق گوسفند در دلسوزی خود صادق‌اند، اقدامی در جهت تعطیلی تمام کشتارگاه‌های کشورهای دنیا کنند.

وی ادامه داد: اگر مسلمان گوسفند می‌کشد؛ مدعیان حقوق حیوانات و مدعیان محبت و دوستی، انسان‌ها را می‌کشند تا به‌وسیله آن‌ها کشورهای خود را آبادتر و نفس خود را فربه‌تر سازند و ادای موجودات ناز و مهربان را بازی کنند؛  جنگ جهانی اول و دوم بهترین شاهد بر این ادعاست.

کارشناس نمایندگی مرکز ملّی پاسخگویی به سوالات دینی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه برای قربانی حج، به‌صورت کلی دو نوع حکمت می‌توان در نظر گرفت، عنوان کرد: حکمت اول این اقدام، هدف مادی و رفع نیازهای مادی و اقتصادی جامعه اسلامی است و حکمت دیگر هدف معنوی که عبارت است از نماد بودن این عمل برای ایثار و قربانی کردن تمام خواهش‌های نفسانی در برابر خواست و اراده حق متعال است.

وی در پایان گفت: پس قربانی کردن گوسفندان، جهت تأمین نیازهای مادی فقراء و نیازمندان است و راهی برای تقرب به خدا اما غیرمسلمانان در جهان جشن‌ها و مراسم متعددی دارند که هیچ هدف عقلانی و عقلائی ندارد.


مشاهده در پایگاه خبری صاحب نیوز


 

 
 
امتیاز دهی
 
 تعداد بازديد اين صفحه: 271
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما