منو
تبليغات

درباره پژوهشکده


درباره
::::: پژوهشکده مطالعات اسلامی اصفهان :::::

معرفی
فعالیت‌های پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم‌ـ به صورت رسمی از سال 1382 شمسی در قالب «معاونت پژوهشی» آغاز شد. بستر سازی برای انجام فعالیت‌های پژوهشی حوزویان، توسعه و ترویج فرهنگ پژوهش در این حوزة دیرپا، انجام پژوهش‌های بنیادی و توسعه‌ای با اتکا به منابع دانشور حوزة علیمة اصفهان، ارایة خدمات علمی‌ـ پژوهشی به علاقه‌مندان و نیز پاسخ‌گویی به نیازها و مطالبات پژوهشی مخاطبان در حوزة علوم و معارف اسلامی در زمرة اهداف آغازین تأسیس این معاونت بوده است. با روند توسعة فعالیت‌های پژوهشی و قریب یک دهه انباشت دانش و تجربه ی سازمانی در این مسیر و نیز تغییر رویکرد دفتر تبلیغات اسلامی از کارکرد محوری با مسأله محوری به تغییر ساختار معاونت و تبدیل آن به «مرکز مطالعات اسلامی اصفهان» و سپس به «پژوهشکده مطالعات اسلامی اصفهان» انجامید.

 اهداف
+ تبیین معارف ناب اسلام و پالایش و پیرایش فرهنگ دینی از پیرایه‌های جمود و التقاط متناسب با مخاطب و همراه با رویکرد مسأله‌محوری.
+ توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی برای تبیین نظام‌مند اسلام و ارائه الگوهای کارآمد فردی و اجتماعی متناسب با نیازهای جامعه معاصر و تولید علم دینی و بومی.
+ تأمین پشتوانه‌های علمی برای نظام‌بخشی و کارآمدسازی حکومت دینی با تکیه بر مدل ولایت فقیه.
+ پاسخ‌گویى به سؤالات و شبهات و دفاع از مبانى و باورهاى دینى با رویکرد مخاطب‌محوری.

 سیاست ها
- تأکید بر مبانی اصیل اسلامی و رعایت چارچوب‌های دینی و پرهیز از جمود فکری، تجددمآ‌بی و التقاط‌گرایی.
- برخورد فعال در حوزه دانش و فرهنگ اسلامی، گشودن افق‌های جدید معرفتی، ارائه و نقد نظریه‌های نوین علم.
- بهره‌گیری از کلیة ظرفیت‌های نوگرایانه دینی و جذب فضلای نواندیش و نوجوی حوزه در جهت پویاسازی دانش و فرهنگ اسلامی.
- توجه به مسائل جدید و مقتضیات دین و دینداری در دنیای جدید.
- نگاه عالمانه و منطقی به مسائل و مباحث فکری و فرهنگی و پرهیز از سطحی‌نگری و جزئی‌نگری در حوزۀ فرهنگ و اندیشه.
- توجه به حوزه‌های علمیه و تلاش برای تجهیز علمی – انسانی آن به عنوان خاستگاه اصلی پژوهش‌های دفتر و کارآمد کردن ذخیره‌های فرهنگی حوزه در جهت پاسخ گویی به نیازهای جدید.

گروه ‌های پژوهشی
مرکز مطالعات اسلامی دارای چهار گروه پژوهشی فعال به شرح زیر است:
1. «گروه ادیان» با هدف پی‌گیری و توسعۀ تحقیق کلیدی مبانی و منطق اکتشاف دین و تصنیف روش‌های تخصصی آن و نیز  تحلیل، آسیب‌شناسی و نقد و نوسازی میراث غنی و قویم اسلامی در ساحت روش‌شناسی تفهم و تحقق دین 
2. «گروه اخلاق» با هدف کشف و تبیین نظام تربیتی و نظام اخلاقی اسلام  و  آسیب شناسی تعلیم وتربیت و اخلاق در جامعه ایران و نیز شناخت و نقد مکاتب و نظامهای اخلاقی و تربیتی
3. «گروه فلسفه و کلام» با  هدف بازپژوهی کلام اسلامی و بازنگری تحلیل آثار و آراء متکلمان بزرگ مسلمان  و تبیین و تنسیق عقاید اسلامی به زبان زمان  و در جهت اهتمام در جهت تعمیق و ایجاد پویایی و بالندگی در کلام و دین‌پژوهی اسلامی با توجه به نظرها و نیازهای جدید
4. «گروه فقه و حقوق» با هدف شناخت نظام حقوقی اسلام و ارائه مدل‌های کاربردی آن و ارائه راه‌های علمی و عملی جهت تحقق نظام حقوقی اسلام  و نیز شناخت و نقد سایر مکاتب و نظام‌های حقوقی

فصل‌نامه اخلاق
باتوجه به ظرفیت های حوزه علمیه اصفهان و مراکز آموزش عالی این استان به ویژه دانشگاه اصفهان در سال 1384دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بر آن شدکه نشریه‌ای را با موضوع اخلاق به حوزویان و دانشگاهیان تقدیم کند. این نشریه از آغاز  تاکنون موفق به انتشار 28 شماره شده‌است.  این فصل‌نامه در سال 1391 موفق به اخذ مجوز علمی-ترویجی گردید.

دبیرخانه ادیان توحیدی
وجود تنوع دینی در اصفهان از سال‌های قبل لزوم تأسیس چنین دبیرخانه‌ای را بر مسؤولان دینی اصفهان روشن ساخته بود. فضائی که در آن گروهی از صاحبنظران و اندیشمندان هر یک از چهار دین الهی زرتشت،یهود،اسلام و مسیحیت در فضایی مطلوب و به دور از تعصبات دینی و قومی گرد هم آیند و در راستای ارتقاء بخشیدن به سطح کیفی و کمی فرهنگ معنوی و اخلاقی ساکنان این شهر و به ویژه نسل جوان و نوجوان و برای رفع بحران معنویت در بین این اقشار تاثیر گذار با هم فکری و تعامل چاره اندیشی نمایند . به منظور نیل به این اهداف، دبیرخانة ادیان توحیدی اصفهان از سال 1389 با همت معاونت پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با صدور حکم ریاست آن به رییس شعبه اصفهان از سوی استاندار اصفهان شکل گرفت.

دبیرخانه کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه پردازی
دبیرخانه کرسیهای آزاداندیشی ونظریه پردازی حوزه علمیه اصفهان در جهت ایجاد فضای آزاد استماع سخن و اتباع بهترین آن و در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص ضرورت راه اندازی کرسی‌های مناظره، نقد، نظریه پردازی و آزاداندیشی و با هدف نهادینه‌سازی آزادی بیان و تضارب آراء با رعایت اخلاق و منطق گفت‌وگو در چهار چوب مبانی دینی و ایجاد فرصت قانونی و عادلانه برای عرضه آزادانه و علمی آراء، دیدگاه‌ها و سؤالات پیرامون موضوعات گوناگون در اوائل سال 1391 تشکیل گردید. ریاست دبیرخانه با حکم حضرت آیت الله طباطبایی مدیر حوزه علمیة اصفهان و نمایندة ولی فقیه به رییس شعبه اصفهان واگذار گردیده است.

همایش اهل قلم
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم شعبه اصفهان با همکاری مراکز علمی-فرهنگی و به منظور تجلیل و پاسداشت از مؤلفان، پ‍ژوهشگران و نویسندگانی که در ساحت علوم و معارف اسلامی صاحب آثار مکتوب بوده‌اند، این فعالیت را از سال 1383 در تقویم فعالیتهای خود وارد نمود. این همایش تا سال تا سال 1388 به صورت سالانه با برگزاری شش همایش ادامه داشت. با تغییر رویکرد دفتر، همایش یادشده از سال 1392  با شیوه ای جدید تداوم خواهد یافت.

 
1


تعداد بازديد اين صفحه: 6497
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما