منو
تبليغات

درباره پژوهشکده


درباره
::::: پژوهشکده الهیات و خانواده :::::
فعالیّت‌های پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان به‌صورت رسمی از سال 1382شمسی در قالب «معاونت پژوهشی» آغاز شد. با روند توسعۀ فعالیّت‌های پژوهشی و انباشت قریب به یک دهه دانش و تجربۀ سازمانی در این مسیر و نیز تغییر رویکرد دفتر تبلیغات اسلامی از کارکردمحوری به مسئله‌محوری، این معاونت  به «پژوهشکدۀ الهیّات و خانواده» تبدیل شد.

مأموریّت
تحقیق و پژوهش در حوزۀ مسائل مرتبط با جامعه با محوریّت مسائل خانواده و ارائۀ راهکار‌های برون‌رفت با استفاده از ظرفیت‌های حوزۀ علمیّه.

اهداف بلندمدت
1. شناخت علمی مسائل مرتبط و تعیین اولویت‌های پژوهشی از طریق نیازسنجی؛
2. شناسایی آسیب‌ها و روش‌های ناظر به حل مسائلِ مرتبط از منظر علم و دین؛
3. طراحی و عرضۀ الگوهای علمی متناسب، ناظر به مسائل حوزۀ خانواده؛
4. پاسخگویی به شبهات، پرسش‌های علمی و چالش‌های عینی در حوزۀ مسائل مرتبط؛
5. نقد مکاتب، آراء و جریان‌های فکری معارض با خانواده؛
6. افزایش تعاملات و مطالعات بین‌رشته‌ای و تقویت دیدگاه‌های هم‌پیوند در حوزۀ مسائل مرتبط.


اهداف کوتاه‌مدت
1. مطالعه و طراحی الگوی جامع نظام خانواده با تأکید بر الگوهای ارتباطی زوجین با نگرش بر منابع دینی؛
2. واکاوی زمینه‌ها، آثار و راهکارهای حل مسائل مرتبط با خانواده از منظر اخلاق اجتماعی، به‌ویژه صداقت؛
3. بررسی آراء و اندیشه‌های الهیّاتی ناظر به مسائل خانواده در ادیان، مذاهب، مکاتب و جریان‌های فکری.


گروه‌های علمی
1. گروه الهیات تطبیقی؛
2. گروه اخلاق ‌اجتماعی؛ 
3. گروه مطالعات خانواده.‌


ادارۀ امور پژوهشی
وظایف این اداره عبارت‌اند از: 1. تعاملات علمی؛ 2. پشتیبانی از فعالیّت‌های صفی پژوهش، اعم از برون‌سپاری و نظارت بر طرح‌های پژوهشی؛ 3. اجرای نشست‌ها، کارگاه‌ها، کرسی‌ها و برگزاری همایش‌های علمی؛ 4. انجام کارویژه‌ها.


کارویژه‌های انجام‌شده
1. دبیرخانۀ ادیان توحیدی؛
2. همایش اهل قلم؛
3. کنگره بزرگداشت آیت‌الله مظاهری؛
4. بنیاد بین‌المللی اخلاق.


طرح‌های پژوهشی
پژوهشکدۀ الهیّات و خانواده تاکنون 80 پروژۀ پژوهشی انجام‌شده یا درحال انجام دارد که بیشتر این طرح‌ها مربوط به موضوع اخلاق و خانواده است. درمجموع حدود 50 درصد از پروژه‌های پژوهشی پژوهشکده به موضوع اخلاق و خانواده اختصاص دارد.


کرسی‌ها
تأسیس دبیرخانۀ کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی، افتخاری بس مهمّ و بزرگ برای حوزۀ علمیۀ اصفهان در پیشبرد اهداف عالی این حوزۀ دیرپا و اجرای منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) بوده است. در این راستا تاکنون 110 کرسی برگزارشده.


نشست‌ها
پژوهشکده از سال 1385 تا دی‌ماه 1396 تعداد 130 نشست و کارگاه در موضوعات متنوع اعم از خانواده، اخلاق، فلسفه، فقه و... برگزار نموده است که تعدادی از آن‌ها در قالب کتاب منتشر شده است.


ادارۀ نشر
انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزۀ علمیۀ قم، شعبۀ اصفهان در سال 1390 تأسیس شد. هدف این انتشارات، چاپ و نشر آثار، تعامل با انتشارات‌های موفق اصفهان و تعیین سیاست‌های کلان نشر است.
این انتشارات تاکنون افزون بر انتشار بیش از 40 کتاب از آثار آیت‌الله مظاهری، موفق به نشر 124 کتاب در موضوعات مختلف شده است که موضوع اخلاق و خانواده از بسامد بیشتری برخوردار است. این انتشارات 5 عنوان از کتاب‌های مجموعۀ مطالعات ایرانی‌اسلامی را به‌چاپ رسانده است که برخی از این آثار به خامۀ نویسندگان و فرهیختگان برتر حوزه و دانشگاه است. امید است با تلاش همکاران این انتشارات و حمایت‌های مسئولان، در راستای نشر آثار فاخر، برگ‌های زرینی در کارنامۀ خود ثبت کند.
آثار چاپ‌شده: 89 عنوان در 124 مجلد؛
موسوعه‌های چاپ‌شده: 1 اثر؛
افتخارات:  7 اثر؛
آثار چاپ‌شده در سال  1397: 14 اثر؛
آثار در دست نشر: 8 اثر.


ادارۀ کتابخانه و اطلاع‌رسانی
بخش کتابخانه‌ها
با توجه به جایگاه و رسالت دفتر تبلیغات اسلامی و نیاز مدیران و پژوهشگران به منابع اطلاعاتی و با هدف خدمات‌رسانی و اطلاع‌رسانی به طلاب، محققان و پژوهشگران، کتابخانۀ دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان به‌عنوان ضرورتی مهمّ و غیر قابل انکار، فعالیّت خود را از سال 1377 آغاز کرد.
* مجموعۀ کتابخانه‌های دفتر شامل 55 هزار جلد کتاب فارسی و عربی، 1200 جلد کتاب لاتین و 700 جلد پایان‌نامه است.
* این مجموعه، سه مخزن مجزا (کتابخانۀ مرکزی، کتابخانۀ تخصصی، کتابخانۀ مرجع بانوان) دارد. 


بخش اطلاع‌رسانی
در این بخش، دسترسی به خدمات و پایگاه‌های زیر فراهم شده است:
* آرشیو 3000 جلد مطبوعات تخصصی و به‌روزرسانی 40 مجلۀ تخصصی؛
* پایگاه کتابخانۀ دیجیتال نور؛
* پایگاه مجلات نور؛ 
* منابع الکترونیک و پایگاه‌های اطلاعاتی شامل کتاب، پایان‌نامه و مجلات تخصصی. 


فصلنامۀ اخلاق
فصلنامۀ علمی _ ترویجی اخلاق به‌منظور اطلاع‌رسانی و رشد و ارتقای سطح علمی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی در زمینۀ اخلاق با اولویت اخلاق خانواده انتشار می‌یابد و درصدد ارایۀ دیدگاه‌های اندیشمندان و فرهیختگان است. ت کنون 51 شماره از این فصلنامه منتشر شده است.

این فصلنامه به‌صورت کلی به مباحث اخلاق می‌پردازد و از نظر موضوعی شامل:
1. کلیات اخلاق؛
2. فلسفۀ اخلاق؛
3. مکاتب اخلاقی؛
4. فضایل و رذایل اخلاقی؛
5. شخصیت‌ها و اندیشمندان اخلاقی؛
6. مواعظ اخلاقی؛
7. کتاب‌شناسی اخلاق؛
8. مباحث اخلاق خانواده.

نشانی: اصفهان، خیابان طیب، کوچۀ سرلت، بن‌بست سهیل، پژوهشکدۀ الهیّات و خانواده.
تلفن: 4-32208001 (031)
دورنگار: 32208005 (031)
وب‌سایت:  Morsalat.com
پست الکترونیکی:  Morsalat@Morsalat.ir
پیام‌رسان سروش: https://sapp.ir/pekdte 


درباره
::::: پژوهشکده مطالعات اسلامی اصفهان :::::

معرفی
فعالیت‌های پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم‌ـ به صورت رسمی از سال 1382 شمسی در قالب «معاونت پژوهشی» آغاز شد. بستر سازی برای انجام فعالیت‌های پژوهشی حوزویان، توسعه و ترویج فرهنگ پژوهش در این حوزة دیرپا، انجام پژوهش‌های بنیادی و توسعه‌ای با اتکا به منابع دانشور حوزة علیمة اصفهان، ارایة خدمات علمی‌ـ پژوهشی به علاقه‌مندان و نیز پاسخ‌گویی به نیازها و مطالبات پژوهشی مخاطبان در حوزة علوم و معارف اسلامی در زمرة اهداف آغازین تأسیس این معاونت بوده است. با روند توسعة فعالیت‌های پژوهشی و قریب یک دهه انباشت دانش و تجربه ی سازمانی در این مسیر و نیز تغییر رویکرد دفتر تبلیغات اسلامی از کارکرد محوری با مسأله محوری به تغییر ساختار معاونت و تبدیل آن به «مرکز مطالعات اسلامی اصفهان» و سپس به «پژوهشکده مطالعات اسلامی اصفهان» انجامید.

 اهداف
+ تبیین معارف ناب اسلام و پالایش و پیرایش فرهنگ دینی از پیرایه‌های جمود و التقاط متناسب با مخاطب و همراه با رویکرد مسأله‌محوری.
+ توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی برای تبیین نظام‌مند اسلام و ارائه الگوهای کارآمد فردی و اجتماعی متناسب با نیازهای جامعه معاصر و تولید علم دینی و بومی.
+ تأمین پشتوانه‌های علمی برای نظام‌بخشی و کارآمدسازی حکومت دینی با تکیه بر مدل ولایت فقیه.
+ پاسخ‌گویى به سؤالات و شبهات و دفاع از مبانى و باورهاى دینى با رویکرد مخاطب‌محوری.

 سیاست ها
- تأکید بر مبانی اصیل اسلامی و رعایت چارچوب‌های دینی و پرهیز از جمود فکری، تجددمآ‌بی و التقاط‌گرایی.
- برخورد فعال در حوزه دانش و فرهنگ اسلامی، گشودن افق‌های جدید معرفتی، ارائه و نقد نظریه‌های نوین علم.
- بهره‌گیری از کلیة ظرفیت‌های نوگرایانه دینی و جذب فضلای نواندیش و نوجوی حوزه در جهت پویاسازی دانش و فرهنگ اسلامی.
- توجه به مسائل جدید و مقتضیات دین و دینداری در دنیای جدید.
- نگاه عالمانه و منطقی به مسائل و مباحث فکری و فرهنگی و پرهیز از سطحی‌نگری و جزئی‌نگری در حوزۀ فرهنگ و اندیشه.
- توجه به حوزه‌های علمیه و تلاش برای تجهیز علمی – انسانی آن به عنوان خاستگاه اصلی پژوهش‌های دفتر و کارآمد کردن ذخیره‌های فرهنگی حوزه در جهت پاسخ گویی به نیازهای جدید.

گروه ‌های پژوهشی
مرکز مطالعات اسلامی دارای چهار گروه پژوهشی فعال به شرح زیر است:
1. «گروه ادیان» با هدف پی‌گیری و توسعۀ تحقیق کلیدی مبانی و منطق اکتشاف دین و تصنیف روش‌های تخصصی آن و نیز  تحلیل، آسیب‌شناسی و نقد و نوسازی میراث غنی و قویم اسلامی در ساحت روش‌شناسی تفهم و تحقق دین 
2. «گروه اخلاق» با هدف کشف و تبیین نظام تربیتی و نظام اخلاقی اسلام  و  آسیب شناسی تعلیم وتربیت و اخلاق در جامعه ایران و نیز شناخت و نقد مکاتب و نظامهای اخلاقی و تربیتی
3. «گروه فلسفه و کلام» با  هدف بازپژوهی کلام اسلامی و بازنگری تحلیل آثار و آراء متکلمان بزرگ مسلمان  و تبیین و تنسیق عقاید اسلامی به زبان زمان  و در جهت اهتمام در جهت تعمیق و ایجاد پویایی و بالندگی در کلام و دین‌پژوهی اسلامی با توجه به نظرها و نیازهای جدید
4. «گروه فقه و حقوق» با هدف شناخت نظام حقوقی اسلام و ارائه مدل‌های کاربردی آن و ارائه راه‌های علمی و عملی جهت تحقق نظام حقوقی اسلام  و نیز شناخت و نقد سایر مکاتب و نظام‌های حقوقی

فصل‌نامه اخلاق
باتوجه به ظرفیت های حوزه علمیه اصفهان و مراکز آموزش عالی این استان به ویژه دانشگاه اصفهان در سال 1384دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بر آن شدکه نشریه‌ای را با موضوع اخلاق به حوزویان و دانشگاهیان تقدیم کند. این نشریه از آغاز  تاکنون موفق به انتشار 28 شماره شده‌است.  این فصل‌نامه در سال 1391 موفق به اخذ مجوز علمی-ترویجی گردید.

دبیرخانه ادیان توحیدی
وجود تنوع دینی در اصفهان از سال‌های قبل لزوم تأسیس چنین دبیرخانه‌ای را بر مسؤولان دینی اصفهان روشن ساخته بود. فضائی که در آن گروهی از صاحبنظران و اندیشمندان هر یک از چهار دین الهی زرتشت،یهود،اسلام و مسیحیت در فضایی مطلوب و به دور از تعصبات دینی و قومی گرد هم آیند و در راستای ارتقاء بخشیدن به سطح کیفی و کمی فرهنگ معنوی و اخلاقی ساکنان این شهر و به ویژه نسل جوان و نوجوان و برای رفع بحران معنویت در بین این اقشار تاثیر گذار با هم فکری و تعامل چاره اندیشی نمایند . به منظور نیل به این اهداف، دبیرخانة ادیان توحیدی اصفهان از سال 1389 با همت معاونت پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با صدور حکم ریاست آن به رییس شعبه اصفهان از سوی استاندار اصفهان شکل گرفت.

دبیرخانه کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه پردازی
دبیرخانه کرسیهای آزاداندیشی ونظریه پردازی حوزه علمیه اصفهان در جهت ایجاد فضای آزاد استماع سخن و اتباع بهترین آن و در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص ضرورت راه اندازی کرسی‌های مناظره، نقد، نظریه پردازی و آزاداندیشی و با هدف نهادینه‌سازی آزادی بیان و تضارب آراء با رعایت اخلاق و منطق گفت‌وگو در چهار چوب مبانی دینی و ایجاد فرصت قانونی و عادلانه برای عرضه آزادانه و علمی آراء، دیدگاه‌ها و سؤالات پیرامون موضوعات گوناگون در اوائل سال 1391 تشکیل گردید. ریاست دبیرخانه با حکم حضرت آیت الله طباطبایی مدیر حوزه علمیة اصفهان و نمایندة ولی فقیه به رییس شعبه اصفهان واگذار گردیده است.

همایش اهل قلم
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم شعبه اصفهان با همکاری مراکز علمی-فرهنگی و به منظور تجلیل و پاسداشت از مؤلفان، پ‍ژوهشگران و نویسندگانی که در ساحت علوم و معارف اسلامی صاحب آثار مکتوب بوده‌اند، این فعالیت را از سال 1383 در تقویم فعالیتهای خود وارد نمود. این همایش تا سال تا سال 1388 به صورت سالانه با برگزاری شش همایش ادامه داشت. با تغییر رویکرد دفتر، همایش یادشده از سال 1392  با شیوه ای جدید تداوم خواهد یافت.

 
1


تعداد بازديد اين صفحه: 7537
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما